Grekland

Öluffa

Santorini- Naxos- Koufonissi- Iraklia- Santorini

Tidsåtgång: tolv- sexton dagar

Många startar sina öluffarresor ifrån Santorini och denna resväg är inget undantag. Till Santroini kan du ta en flygstol med charterbolagen eller flyga direkt med Norwegian. Den här resan bjuder på både klassiska turistmål som Santorini och Naxos men även på riktigt små öar där dagarna tillbringas på stranden med en god bok. Tänk på att det kan vara svårt att hitta boende på Koufonissi och Iraklia under högsäsongen juli- augusti.

Uppsakttar du det lilla med till exempel vandringar, lata dagar på stranden och god mat så är öarna i Små Kykladerna ett fantatsikt resmål. Här finns otroligt fina stränder och inte så stort utbud av aktiviteter eller partyliv.

Det finns en speciell båt som trafikerar Små Kykladerna och som bland annat utgår från Naxos: Express Skopelitis. Den avgår inte från samma kaj som de stora färjorna i hamnen på Naxos. Fråga när du köper biljetterna varifrån den går. Express Skopelitis går även till Amorgos om du vill utöka din öluff med det.

Mer information och inspiration om öarna hittar du här:

Rulla till toppen